Jadłowstręt psychiczny (z ang. anorexia nervosa; anoreksja) według szacunków może dotyczyć niemal 2% dziewcząt poniżej 18 roku życia. Anoreksja jest najbardziej śmiertelną chorobą psychiczną - nawet co 5. osoba chora na anoreksję umiera, a przyczyną śmierci są najczęściej niedożywienie lub samobójstwo. Ekstremalnie wysokie ryzyko zdrowotne zwraca uwagę na konieczność SKUTECZNEGO leczenia tego zaburzenia odżywiania. Tylko co to znaczy “skutecznego”? O procesie wyjścia z anoreksji, tzw. recovery narosło wiele mitów i fałszywych przekonań. “Wystarczy jeść więcej” umniejsza skali problemu i sprawia, że skuteczność leczenia tej śmiertelnej choroby maleje. Dalsza część artykułu będzie poświęcona temu jak naprawdę wygląda (czy też powinien wyglądać) skuteczny proces recovery i dlaczego nie wystarczy po prostu jeść więcej.
Anoreksja - czym jest?
Jadłowstręt psychiczny, potocznie zwany anoreksją, to jedno z zaburzeń odżywiania uwzględnione w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 (oraz nowszej ICD-11). Według najnowszych wytycznych, o anoreksji mówi się kiedy BMI wynosi <18,5 kg/m2 oraz towarzyszą mu nadmierna koncentracja na masie i kształcie ciała, jedzeniu i odżywianiu oraz zwiększeniu wydatku energetycznego.
Mówiąc prosto, osoba chorująca na anoreksję stara się jeść jak najmniej i/lub ćwiczyć jak najwięcej, żeby maksymalnie obniżyć swoją masę ciała. Mimo niedowagi często osoba z anoreksją postrzega się jako “grubszą” niż w rzeczywistości. Niskiej wadze towarzyszy często paniczny lęk przed przytyciem.
Do podstawowych objawów anoreksji zaliczamy:
- utrzymywanie się niskiej masy ciała (BMI <18,5);
- wywoływanie utraty wagi poprzez unikanie „tuczącego” pożywienia i ponadto dzięki wyczerpującej aktywności fizycznej, prowokowaniu wymiotów, przeczyszczaniu się lub stosowaniu leków tłumiących łaknienie czy środków moczopędnych;
- zaburzone wyobrażenie własnego ciała, natrętna obawa przed otyłością, narzucanie sobie niskiego limitu wagi;
- zaburzenia hormonalne, które u kobiet przejawiają się brakiem miesiączki, a u mężczyzn – spadkiem potencji i zainteresowań seksualnych.
Dodatkowo często pojawiają się następujące zachowania:
- częste pomijanie posiłków lub odmawianie jedzenia;
- wypluwanie jedzenia po przeżuciu;
- niechęć do jedzenia w miejscach publicznych;
- nieprzyznawanie się do tego, ile jedzenia faktycznie zostało spożyte;
- gotowanie wyszukanych dań dla innych, ale niejedzenie ich;
- wielokrotne ważenie lub mierzenie się;
- częste sprawdzanie sylwetki w lustrze pod kątem wad;
- narzekanie na bycie grubym;
- zakrywanie się warstwami odzieży;
- brak emocji;
- wycofanie społeczne;
- drażliwość;
- bezsenność.
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjentów z anoreksją są komplikacje zdrowotne wynikające z niedożywienia. Przegląd prac naukowych z lat 2005-2020 pokazuje, że jadłowstręt psychiczny może negatywnie wpływać na funkcjonowanie wszystkich układów narządów.
Wśród potencjalnych powikłań anoreksji wymienia się:
- zaburzenia gospodarki elektrolitowej,
- zaburzenia pracy serca (kołatanie, bradykardia, omdlenia), obniżone ciśnienie krwi, duszności,
- anemię, leukopenię, trombocytopenię,
- obniżenie gęstości mineralnej kości,
- obniżenie poziomu hormonów płciowych, podwyższony poziom kortyzolu, oporność na hormon wzrostu, obniżenie poziomu hormonów tarczycy, zanik miesiączki, hipogonadyzm,
- zaburzenia pracy układu pokarmowego (problemy z przełykaniem, opóźnione opróżnianie żołądka, zaburzenia motoryki jelit) ,
- zaburzenia pracy mięśni dna miednicy,
- zaburzenia pracy wątroby,
- zaburzenia regulacji temperatury ciała,
- osłabienie funkcji kognitywnych.
Powikłania somatyczne są przyczyną około 56% zgonów wśród pacjentów z anoreksją, przy czym najczęściej bezpośrednią przyczyną są zaburzenia kardiologiczne i/lub zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.
Warto już w tym miejscu zauważyć, że nieprawidłowy proces ponownego odżywiania może doprowadzić do tzw. refeeding syndrome, skutkującego zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej), powikłaniami oddechowymi, krążeniowymi i neurologicznymi. Refeeding syndrome może doprowadzić do śpiączki a nawet śmierci. To kolejny powód, dla którego do wyjścia z głębokiego niedożywienia nie powinno się podchodzić lekką ręką.
Etapy wyjścia z anoreksji
Uznanie istnienia problemu
Osoby z anoreksją często znajdują się w stanie wyparcia. Oznacza to, że zaprzeczają istnieniu choroby, doświadczanym objawom, potrzebie jedzenia, swojemu wyglądowi oraz trudnościom. Osoba w zaprzeczeniu często utożsamia się z chorobą, anoreksja staje się nierozerwalną częścią “ja”, nadaje sens temu kim się jest. Z tego powodu pierwszym etapem skutecznego procesu recovery powinno być uświadomienie sobie (albo uświadomienie osobie chorej), że problem istnieje, a określone zachowania i objawy są skutkiem choroby.
Osoba dotknięta anoreksją musi być świadoma swojej choroby - dopuszczenie do siebie myśli, że coś jest nie tak może być bolesne i wstydliwe. Uznanie istnienia problemu wiąże się z koniecznością zaakceptowania faktu, że prawdopodobnie będzie potrzebna pomoc. Wyjście z fazy wyparcia jest momentem trudnym i często towarzyszy mu uczucie porażki - “nie wytrwałam w założeniach”, “innym się udało, a mi nie”. Świadomość, że doprowadziło się siebie do choroby i zauważenie jej konsekwencji to kolejna rzecz, za którą można się obwiniać.
Osoba musi zbudować w sobie zgodę na poproszenie o pomoc. Z racji tego, że z anoreksją często współwystępuje perfekcjonizm, uznanie własnej słabości staje się tym trudniejsze.
Świadomość i pogodzenie się z chorobą to jedno, odmiennym tematem jest gotowość na zmianę. Podjęcie działania w celu poprawy stanu zdrowia pociągnie za sobą zmianę masy ciała - jeśli w osobie z anoreksją nie będzie na to zgody, z dużym prawdopodobieństwem wróci do restrykcji żywieniowych a koniec końców do masy ciała zagrażającej życiu. Przed wejściem w proces recovery osoba chora powinna dowiedzieć się jakie skutki będzie miała zmiana, tak żeby przygotować się na nie i zaakceptować je.
Zdarza się, że pod wpływem czynników zewnętrznych osoba wchodzi w proces recovery, mimo braku gotowości do zmiany. Przyczyną takiej decyzji może być manipulacja emocjonalna rodziny, chęć odzyskania “świętego spokoju” czy szczęście bliskich. Choć pozornie mogą zachodzić zmiany w diecie takiej osoby, przyczyny pozostają nie zaopiekowane. Trudne emocje z kolei zawsze znajdą ujście - jeśli nie w obszarze żywienia, to w postaci innych zachowań autodestrukcyjnych. Osoby, które wchodzą w proces recovery za namową czynników zewnętrznych zwykle (świadomie lub nie) sabotują zmianę, oszukują terapeutę, rodzinę, a czasem i siebie. Żeby recovery mogło doprowadzić do wyzdrowienia, musi wynikać z wewnętrznej motywacji osoby z anoreksją.
Uznanie istnienia problemu oraz wytworzenie gotowości do zmiany to często najdłuższe, ale jednocześnie najważniejsze etapy recovery kluczowe dla skutecznego pożegnania się z anoreksją. Pominięcie tej fazy i wejście od razu w “jedz więcej” niemal nieuchronnie doprowadzi do nawrotu patologicznych zachowań lub przejścia anoreksji w inne zaburzenie odżywiania (np. bulimię czy kompulsywne objadanie się).
Zdobycie wiedzy
W momencie, w którym osoba z anoreksją wie, że jest chora i akceptuje swój stan, przychodzi czas na zdobycie wiedzy, która ułatwi świadome przejście przez proces recovery. Zrozumienie natury anoreksji, jej przyczyn, objawów i skutków może być kluczowym elementem procesu wyjścia z choroby. Oprócz samej osoby z anoreksją, wiedzę o chorobie powinni poszczerzyć także bliscy i rodzina, tak żeby wiedzieli jak wspierać (a może co istotniejsze jak nie zaburzać procesu wyjścia z choroby) osoby w recovery.
Szczególne ważne jest zrozumienie, że anoreksja to nie tylko problem jedzenia i masy ciała, a swoje korzenie ma w szkodliwych schematach i przekonaniach, problemach emocjonalnych, trudnych doświadczeniach życiowych czy presji społecznej. Wiedza o potencjalnych przyczynach ułatwi zidentyfikowanie czynników, które doprowadziły do rozwoju zaburzenia i danej osoby. W znalezieniu i rozwiązaniu problemów leżących u podstaw anoreksji mogą pomóc specjaliści - psychoterapeuta i psychodietetyka.
Poznanie objawów i skutków choroby pozwala odkryć prawdziwy wpływ anoreksji na codzienne życie i funkcjonowanie społeczne. Świadomość ta może być dodatkową motywacją do podjęcia działań mających na celu powrót do zdrowia.
Dzięki wiedzy, osoba cierpiąca na anoreksję może lepiej zrozumieć własną sytuację i stać się czynnym uczestnikiem terapii. Zdobycie informacji o wrogu, z którym się mierzy pozwala na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia i wdrażanej zmiany. Znajomość problemu umożliwia wdrożenie działań ukierunkowanych na rozwiązanie przyczyny, a co za tym idzie osiągnięcie długotrwałej remisji i wyleczenia.
Praca nad emocjami, myślami i przekonaniami
Aby skutecznie poradzić sobie z anoreksją konieczna jest praca nad przyczyną, a nie objawami choroby. Przyczyna tego zaburzenia zwykle leży w sferze myśli i przekonań pacjenta, a także jego poprzednich doświadczeniach i trudnościach życiowych. Z tego powodu trudno mówić o skutecznym recovery bez wsparcia wykwalifikowanego psychoterapeuty. Zasadne jest łączenie indywidualnych sesji terapeutycznych z terapią grupową i/lub rodzinną.
Do najskuteczniejszych i najczęściej zalecanych rodzajów terapii dla osób z zaburzeniami odżywiania zalicza się:
- terapię poznawczo-behawioralną, ukierunkowaną na pracę nad szkodliwymi myślami i przekonaniami leżącymi u podłoża anoreksji;
- terapię systemową, która znajduje zastosowanie jeśli przyczyna zaburzeń odżywiania leży w relacji z członkami rodziny czy sposobie budowania więzi,
- inne nurty terapeutyczne tj. terapia DBT, terapia schematów.
Do głównych celów terapii w anoreksji zalicza się:
- naukę zdrowych strategii radzenia sobie z emocjami oraz wyrażania uczuć,
- poznanie konstruktywnych strategii rozwiązywania problemów,
- identyfikowanie i zmienianie destrukcyjnych myśli i przekonań dotyczących wagi, wyglądu czy jedzenia oraz rozwijanie alternatywnych, bardziej realistycznych i pozytywnych sposobów myślenia
- identyfikowanie i zmienianie szkodliwych zachowań związanych z jedzeniem,
- rozwijanie bardziej elastycznego podejścia do odżywiania i aktywności fizycznej.
Zmiana nawyków żywieniowych
Anoreksja zwykle związana jest z szeregiem nieprawidłowych nawyków żywieniowych, zbudowanych na bazie szkodliwych myśli i przekonań. Skuteczne recovery wymaga więc, jako jeden z etapów z kolei, zmiany nawyków na bardziej zrównoważone i elastyczne. Wdrożenie nowych nawyków pozwala odejść od schematów wyrosłych na szkodliwych i fałszywych przekonaniach dotyczących odżywiania czy obrazu ciała.
Z jednej strony pracuje się nad stopniowym zwiększeniem spożycia kalorii tak, aby wrócić do optymalnej masy ciała. W parze z podnoszeniem kaloryki powinna iść akceptacja na zmiany w ciele, które pojawią się wraz z optymalizacją masy ciała.
Z drugiej strony praca odbywa się nad zwiększeniem różnorodności diety. Anoreksja związana jest z szeregiem restrykcji żywieniowych i eliminacją całych grup produktów. Na cenzurowanym są zwłaszcza produkty będące źródłem tłuszczu oraz węglowodanów, uznawane powszechnie (choć niezgodnie z prawdą) za tuczące. Wykluczanie szerokiej gamy produktów spożywczych nieuchronnie prowadzi do, często poważnych, niedoborów żywieniowych. Zaawansowane niedobory prowadzą do zaburzeń funkcji organizmu i dają objawy kliniczne. Choć w początkowym etapie leczenia można ratować się odpowiednio dobraną suplementacją, zwiększenie różnorodności diety jest niezbędne w celu trwałego wyrównania braków składników odżywczych.
W terapii istotne jest wprowadzenie różnorodności i elastyczności do diety, poprzez zatarcie podziału na “dobre i złe”, “tuczące i zdrowe”. De facto chcąc skutecznie zmienić “anorektyczne” nawyki trzeba pracować nad fałszywymi przekonaniami związanymi z jedzeniem (nie wystarczy “po prostu nie wydziwiać”).
Praca nad samoakceptacją
Jedną ze składowych anoreksji jest zaburzony obraz własnego ciała. Osoba chora ma zwykle wygórowane oczekiwania wobec własnego ciała i czuje się niewystarczająco dobra, niezależnie od faktycznego wyglądu. Z tego powodu ważnym etapem terapii jest budowanie realistycznego obrazu ciała - rzeczywiste i uczciwe przyjrzenie się wyglądowi ciała, konfrontacja z nierealistycznymi standardami piękna narzucanymi przez przestrzeń publiczną. Postawmy sprawę jasno, bez zbudowania samoakceptacji nie jest możliwe skuteczne wyjście z anoreksji. Samoakceptacja jest podstawą budowania gotowości do realnej zmiany. Bez tego filaru, deficyty pewności siebie będą poszukiwały innych obszarów, w których mogą się ujawnić. Osoba z anoreksją sięgnie po alternatywne narzędzie, które będą miały określać i potwierdzać jej wartość.
Celem pracy nad postrzeganiem ciała jest większa samo życzliwość oraz zaprzestanie postrzegania ciała jako wroga, z którym trzeba walczyć.
Rola wsparcia w procesie recovery
Proces recovery jest trudny, to nie pozostawia wątpliwości. Właśnie dlatego nieocenioną rolę w skutecznej terapii anoreksji odgrywa ODPOWIEDNIE wsparcie rodziny i bliskich oraz rówieśników. Im większa i ważniejsza w systemie wartości osoby chorej jest ta grupa, tym lepiej pod kątem skuteczności procesu.
Z drugiej strony, gorzej niż brak wsparcia działa przebywanie w środowisku niewspierającym, sabotującym zmianę. Osoby bliskie zamiast pomagać, mogą “psuć” proces terapeutyczny, jeśli nie mają odpowiedniej wiedzy o chorobie i umiejętności wspierania.
Czy wystarczy “jeść więcej”?
Postawmy sprawę jasno, anoreksja NIE JEST problemem żywieniowym (a już na pewno nie głównie żywieniowym). Samo zwiększenie spożycia kalorii nie ma prawa rozwiązać problemu - wręcz przeciwnie, może go nasilić, jeśli osoba chora nie ma w sobie akceptacji na zmianę.
Anoreksja to zaburzenie o skomplikowanym podłożu, łączące w sobie problemy natury psychicznej oraz fizyczne “skutki uboczne”. To nie “niejedzenie” było pierwsze, przyczyną ograniczenia jedzenia mogła być niska samoocena, niezdolność do radzenia sobie z emocjami, presja, nadmierna kontrola, niedorastanie do oczekiwań bliskich czy trudności społeczne, często okraszone nutką perfekcjonizmu. Czy jedzenie więcej rozwiąże problem niskiej samooceny i wygórowanych oczekiwań? Czy nakładanie większej porcji na talerz ułatwi kontakty z rówieśnikami i rodziną? Wreszcie czy więcej posiłków pozwoli zapomnieć o głęboko zakorzenionej traumie? 3x NIE.
Wyjście z anoreksji nie równa się wyjście z niedowagi. Skuteczne recovery to takie, w którym zmianie ulegają szkodliwe schematy myślowe i przekonania, znika lęk przed jedzeniem i wagą, został zawarty rozejm z własnym ciałem. Osiągnięcie prawidłowego BMI powinno być skutkiem ubocznym głębszej pracy. Interwencje ukierunkowane tylko na przytycie, z pominięciem czy niedostatecznym zaopiekowaniem aspektu psychicznego kończą się nawrotem anoreksji lub pojawieniem się innego zaburzenia “zastępczego.
“Wystarczy jeść więcej” upraszcza problem anoreksji, ignorując jej złożoność i głębsze przyczyny.
“Wystarczy jeść więcej” mówi osobie chorej, że jej problem jest błahy i nie zasługuje na profesjonalną pomoc.
“Wystarczy jeść więcej” sprawia, że umniejsza się ciężkiej pracy osoby z anoreksją w recovery.
“Wystarczy jeść więcej” sprawia, że osoby tkwią w anoreksji aż do poważnych skutków zdrowotnych lub śmierci.
Zastanów się, nim następnym razem powiesz komuś, że “wystarczy jeść więcej”.
Bibliografia:
- https://centrumzaburzenodzywiania.pl/strefaspecjalisty/icd-10-vs-icd-11-co-zmienia-sie-w-klasyfikacji-zaburzen-odzywiania/
- https://centrumzaburzenodzywiania.pl/strefapacjenta/zaburzenia-odzywiania-w-liczbach/
- Kamila Cass, Colleen McGuire, Ida Bjork, Nicole Sobotka, Kristine Walsh, Philip S. Mehler, Medical Complications of Anorexia Nervosa, Psychosomatics, Volume 61, Issue 6, 2020, Pages 625-631, ISSN 0033-3182, https://doi.org/10.1016/j.psym.2020.06.020
- https://centrumzaburzenodzywiania.pl/strefapacjenta/anoreksja-choroba-smiertelna-przy
- Małgorzata Janas-Kozik i wsp., Różne oblicza anoreksji - model jej leczenia na oddziale klinicznym psychiatrii i psychoterapii wieku rozwojowego, Psychoterapia, Tom 2, 2012, Strony 65-73
<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/osoba-z-zaburzeniami-odzywiania-starajaca-sie-zdrowo-odzywiac_21795493.htm#fromView=search&page=1&position=19&uuid=06bd8d17-2215-42dc-8659-569894ffeb67">Obraz autorstwa freepik</a>