Leczenie i terapia zaburzeń odżywiania Warszawa, Łódź, Kraków, Katowice

Dlaczego warto udać się na terapię? Zaburzenia odżywiania są, tak samo jak nadciśnienie tętnicze czy nowotwory, uważane za choroby cywilizacyjne. Bez wątpienia jest to poważny problem, za którym stoi nie tylko dieta, ale i podłoże psychiczne. Na zaburzenia te cierpią osoby, które nie potrafią zaakceptować swojego wyglądu, a wynika to z ich niskiego poczucia własnej wartości. Na leczenie i terapię zgłaszają się do mnie osoby z różnych miast: Katowice, Kraków, Warszawa, Łódź, z Polski i z zagranicy. Terapia zaburzeń odżywiania to proces, który nie polega nie tylko na uleczeniu ciała. To szeroki zestaw działań, dzięki którym nauczysz się jak radzić sobie z emocjonalnym jedzeniem, stresem i innymi problemami życia codziennego. Tak, powrót do zdrowia i terapia zaburzeń odżywiania to proces, który nie jest łatwy. Jednak uwierz mi, że wyleczenie jest możliwe. Gdy już Ci się uda będziesz wiedziała, że to jedna z najlepszych decyzji w Twoim życiu.

Wahasz się czy to dobry moment na wyleczenie zaburzeń odżywiania? Może myślisz, że nie jesteś w stanie się wyleczyć lub to jeszcze zbyt wczesny etap... Przypomnij sobie, ile ważnych chwil w życiu ukradły Ci zaburzenia odżywiania? Nie pozwól, aby zaburzenia odżywiania kradły więcej chwil z Twojego życia.


Przyczyny zaburzeń odżywiania, klucz do terapii

Zaburzenia odżywiania są kojarzone głównie z osobami w wieku dojrzewania. Jednak nie dotyczą one jedynie ich. Mogą dotyczyć osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Ważne problemy, które rozwiązujemy w trakcie terapii zaburzeń odżywiania to fatalne samopoczucie, zaburzony obraz ciała, niska samoocena. Często porównujemy się do znanych z telewizji, powszechnie przyjętych ideałów piękna. Patrzymy na osoby o bardzo szczupłej sylwetce, porównując się do nich. Chcąc wyglądać tak jak one, często rozpoczynamy nieprawidłową dietę. Jednak to nie tylko media są przyczyną, ale i otoczenie - szkoła, rodzina, znajomi, praca. Czasem spotykamy się też z nieprzyjemnymi komentarzami dotyczącymi naszej wagi. Takie osoby nie są świadome, że takie uwagi mogą na długo pozostać w naszej pamięci i przyczynić się do poważnych zaburzeń. Na moim profilu na Instagramie @ewapsychodietetyk możesz sprawdzić jak obchodzić się z takimi uwagami na temat Twojej wagi. Warto zaznaczyć, że waga jest tylko i wyłącznie Twoją sprawą. Nie jest ona wyznacznikiem wartości człowieka. Wokół zaburzeń odżywiania narosło wiele mitów, które poniżej przedstawiam i obalam.

terapia zaburzeń odżywiania Warszawa, Łódź, Kraków, Katowice, leczenie

Zaburzenia odżywiania mogą się wiązać zarówno z bardzo niewielką ilością spożywanego jedzenia jak i z przejadaniem się. Kiedy osoba cierpi na jadłowstręt, bardzo kontroluje dostarczane w ciągu dnia kalorie, ogranicza konsumpcję, a często katuje się intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi to można mówić o anoreksji. Osoba chorująca na anoreksję jest bardzo chuda. W początkowym etapie choroby stara się ona ukryć przed bliskimi to, że się odchudza, zakładając na siebie za duże ubrania oraz nie jedząc z bliskimi, lecz w samotności. W przypadku kobiet może objawiać się ona również zanikiem miesiączkowania. Kiedy u chorego pojawiają się epizody objadania się, a następnie zwymiotowanie przyjętego pokarmu to cierpi on na bulimię. Bulimicy w przeciwieństwie do anorektyków potrafią utrzymać odpowiednią masę ciała, na skutek czego często znajomi i rodzina nie mają pojęcia o tym, że dana osoba choruje. W przypadku kiedy pozwoli sobie ona na spożycie dużej porcji żywności wysokokalorycznej zwraca ją. Co ciekawe bulimik potrafi spożyć nawet ponad 3000 kalorii w godzinę. W skrajnych przypadkach osoby cierpiące na bulimię zażywają środki przeczyszczające.

Całkiem nowym zaburzeniem objawiającym się obsesją na temat zdrowego odżywiania jest ortoreksja. Na tę chorobę szczególnie podatne są osoby, dążące do perfekcji, również żywieniowej. Wprowadzanie coraz to nowych zakazów żywieniowych prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych takich jak niedobór minerałów czy witamin. Chorzy poświęcają bardzo dużo czasu w ciągu dnia na dobór odpowiednich produktów i przyrządzanie z nich potraw.

Kiedy udać się na terapię zaburzeń odżywiania? Działam z osobami z Katowic, Warszawy, Łodzi, Krakowa, całej Polski i zza granicy

W przypadku każdego z zaburzeń istotne jest jak najszybsze zauważenie problemu i podjęcie terapii. Psychoterapeuta podejmuje działania, które pomogą pacjentowi pozbyć się ukrytych głęboko w sobie emocji czy też pozwolą nauczyć się rozpoznawania swoich potrzeb. W tym celu stosuje się techniki takie jak odgrywanie ról czy praca z pustym krzesłem. Jednak nie można zapomnieć o tym, że terapia zaburzeń odżywiania nie odbywa się tylko w gabinecie psychoterapeuty, jest to ciągły proces, w którym istotną rolę odgrywają bliscy. Powodzenie terapii w dużej mierze zależy od okazanego pacjentowi w trakcie leczenia wsparcia.

Opowiedz mi o swoich problemach i sprawdź jak mogę Ci pomóc
Skontaktuj się ze mną
© 2019 ewapsychodietetyk.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone