Dziś ostatni raz rozprawimy jak osiągnąć uczucie lekkości w sposób tani i najlepiej trwały. Porady te mają być alternatywą dla kosztownych wyzwań jak np. detoks sokowy, omawiany dwa artykuły wcześniej.
Pokrótce omówiony został proces odtruwania organizmu z toksyn jako jeden z elementów dających gwarancję zachowania sił witalnych i poczucia lekkości. Wskazany został również jako niezbędny do tego umiar w ilości porcji i posiłków oraz jakości spożywanego pokarmu. Tym razem skupimy się ściśle na tym, czym najczęściej jest to „uczucie ciężkości”. Nadmienione już zostało poprzednio, iż to nic innego jak zalegające treści pokarmowe w przewodzie pokarmowym, zarówno w żołądku jak i jelitach. Przyczyn może być wiele... przejadanie, spożywanie produktów wysoko przetworzonych, ciężkostrawnych, problemy z zespołem jelita nadwrażliwego, zaparcia, wzdęcia i gazy, niedokwaszenie żołądka, czy choćby sposób w jaki spożywamy pokarmy i wiele innych. Samemu ciężko postawić diagnozę i ustalić ścisłe zalecenia, tym bardziej, że w zależności od przyczyny będą się one różnić. Można jednak zastosować kilka wskazówek, które mogą pomóc a przede wszystkim nie zaszkodzą. Wracamy do przeszłości. Umiar! Jeśli będziesz spożywać posiłki w takich ilościach i odstępach czasu, aby nie zaznać uczucia przepełnienia i przejedzenia, pozostając ciągle delikatnie nienasyconym, uczucie lekkości ma większe szanse zawitać na stałe. Jeśli do tego zaczniesz obserwować swój organizm i eliminować produkty lub pokarmy po których zauważasz wzdęcia, gazy, odbijanie i inne niestrawności, nie będziesz dostarczać produktów które powodują, że czujesz się pełny, brzuch rośnie między porankiem a wieczorem jak balonik, a ulubione spodnie będą się dopinać cały dzień. A może po prostu cały dzień nie jadasz nic, a wieczorem uzupełniasz zapotrzebowanie objadając się maksymalnie i dając swojemu organizmowi największą robotę na noc kiedy on właśnie potrzebuje się regenerować i oczyszczać z tego co mu jest zbędne? Jadasz w biegu/stresie? Połykasz duże kawałki, nie przeżuwasz dokładnie? Sposób w jaki konsumujesz pokarmy ma ogromne znaczenie dla przebiegu procesu trawienia, jak i osiągania prawidłowego uczucia sytości a także niechcianego uczucia przepełnienia. Co z samymi produktami, które mogą powodować uczucie ciężkości? Również, to zależy... U każdego co innego może wywoływać ten sam efekt.
- Dieta nisko błonnikowa (mało owoców, warzyw, pełnoziarnistych zbóż, brak błonnika, który pobudza nasze jelita do pracy i wspomaga regularne wypróżnianie)
- Za mała podaż płynów (słodkie napoje się tu nie liczą)
- Produkty ciężkostrawne (smażone, tłuste, strączki, które są ogromnym problemem dla wielu osób, te produkty najczęściej wywołują omawiane dolegliwości u osób z refluksem oraz zespołem jelita nadwrażliwego, szczególnie zjadane w biegu oraz dużych ilościach)
- Produkty fermentowane (niestety obecnie jest plaga zaburzeń mikroflory jelit, wiele osób źle będzie reagować na kiszonki, czy fermentowane produkty mleczne jak kefir czy maślanka, doświadczając nieprzyjemnych dolegliwości)
- Cukry (przyczyn problemów z trawieniem tej grupy produktów jest wiele, w skrócie dolegliwości w tej kwestii będą wywoływać cukry złożone, a dostarczać ich np. mleko i niektóre produkty mleczne, miód, wiele owoców)
- Zboża (niestety coraz częściej mimo ogromnej wartości odżywczej jaką mają produkty zbożowe pełnoziarniste coraz więcej osób ma problemy z jej trawieniem, na szczęście najczęściej jest to kwestia ilości oraz kompozycji w całym posiłku, dlatego warto obserwować organizm nie eliminując całej grupy produktów)
- Białko (o ile większość powyższych produktów szkodzi osobą z niedomogą dolnego odcinka przewodu pokarmowego, o tyle produkty białkowe jak mięso, ryby, chudy nabiał, strączki mogą mieć również osoby z niską kwasowością żołądka lub niedomogą enzymatyczną - to jednak wymaga ścisłej diagnostyki)
Jak widać nie ma zaleceń uniwersalnych. Umiar, obserwacja, dolegliwości, eliminacja produktów które szkodzą, uważne spożywanie pokarmów w spokoju, niedopuszczanie do przejadania, świadomy wybór produktów jak najmniej przetworzonych w dłuższej perspektywie stanowić będą nawyki żywieniowe, które pomogą nam zapewnić uczucie lekkości, na wiosnę i nie tylko.
Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny! Jeśli tak, możesz mnie wesprzeć jednorazową wpłatą na portalu BuyCoffee.to. Dzięki Twojej pomocy będę mogła kontynuować tworzenie treści, które są dla Ciebie cenne.
Twoje wsparcie jest dla mnie potwierdzeniem, że to, co robię, ma sens. Każda wpłata, niezależnie od jej wielkości, to dla mnie sygnał, że warto kontynuować pracę w tym kierunku. Dziękuję za Twoje zaufanie i wsparcie!
Kliknij tutaj, aby wesprzeć moją pracę: Postaw Mi Kawę